Na jaře roku 1995 Ing. Marie Dvořáčková s Ing. Arch. Milanem Brzákem a Monikou Míčkovou spojují dlouhodobé myšlenky a přání v jeden cíl: založení neziskové organizace. Vzniká její název Sdružení SRAZ – Společně za radostí a zdravím.
Tvoříme návrh loga, připravujeme stanovy a 29. července 1996 je sdružení oficiálně zaregistrováno. Z dlouholetých přátel se stávají zakladatelé SRAZu. Tříbíme plány a nápady, připravujeme koncepci projektu, jehož záměrem je vybudování a využití centra jezdectví a hiporehabilitace v propojení s programovou nabídkou, kterou tvoří zooterapie, výchova a vzdělávání, volnočasové aktivity. Součástí návrhu je i vytvoření zookoutku a malé farmy. Centrum má zahrnovat stáje pro koně a další zvířata, klubovnu, jízdárnu, výukové prostory aj. Vzniká i jeho virtuální podoba.
Po našem prvním setkání s Mgr. Emílií Strejčkovou domlouváme další spolupráci. S příchodem SRAZu do Střediska ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr v pražské Hostivaři v roce 1998 za přispění příznivců, spolupracovníků a podporovatelů začínají mít naše plány konkrétní podobu.
Propojujeme potenciál českého statku s památkově chráněnými budovami k vytvoření výukové a socioterapeutické farmy Noemova archa se starobylými původními českými plemeny hospodářských zvířat. Od roku 2021 se stává vyhledávaným místem návštěvníků Toulcova dvora a probíhají v jejích prostorách naše vzdělávací, volnočasové, sociální i osvětové programy. Jedná se o ojedinělou expozici s odchovem mláďat, která zahrnuje stádo huculských koní, krávy české červinky, bílé krátkosrsté kozy, valašské ovce, přeštická černostrakatá prasata, české slepice zlatě kropenaté, české husy, 3 plemena králíků a včely medonosné kraňské.
Čemu se věnujeme ...
Sdružení SRAZ patří mezi nejaktivnější propagátory aktivit s využitím hospodářských zvířat v terapiích, výchově i osvětě v ČR.
Zajišťujeme celoroční provoz výukové a socioterapeutické farmy. Všechna zvířata z farmy chováme s maximálním ohledem na kvalitu jejich života – welfare. Zajišťujeme jim dostatek prostoru a pohybu, pobyt ve stádě či hejnu, odbornou péči. Zapojit se či přispět na rozvoj farmy mohou i návštěvníci formou adopce zvířat, darem, aktivním zapojením do akce Den farmářem nebo účastí na benefičních akcích či dobrovolnických dnech.
V rámci prostoru farmy probíhá řada programů, která jsou součástí nosného projektu Vzděláváním k welfare. Vedeme jezdeckou školu s dlouholetou tradicí, pořádáme zážitková putování a dětské tábory s huculskými koňmi, vedeme přírodovědně-chovatelské zájmové kroužky a po celé období letních prázdnin realizujeme příměstské tábory a Školy (malých) farmářů. Věnujeme se dlouhodobě hiporehabilitaci, máme status Doporučené středisko České hiporehabilitační společnosti. Zajišťujeme semináře a praxe pro studenty SŠ i VŠ, připravujeme environmentální výukové programy pro školy, realizujeme odborné kurzy, semináře a webináře především s jezdeckou, pedagogickou, veterinární a chovatelskou tematikou. Pořádáme osvětové akce a semináře pro širokou veřejnost a řadu dalších programů. Publikujeme, zapojujeme se do přípravy výukových metodik, spolupracujeme s odborníky, prezentujeme se na odborných konferencích a setkáních a realizujeme řadu projektů.
Kdo jsme
Provozujeme jezdeckou školu s dlouholetou tradicí, pořádáme jezdecká putování a dětské tábory s huculskými koňmi, vedeme přírodovědně-chovatelské zájmové kroužky a po celé období letních prázdnin realizujeme příměstské tábory – Školy (malých) farmářů. Zajišťujeme semináře a praxe pro studenty SŠ a VŠ, připravujeme environmentální výukové programy pro školy, realizujeme odborné semináře především s hipologickou, jezdeckou a pedagogickou náplní. Pořádáme osvětové akce a semináře pro širokou veřejnost, např. Den zvířat a řadu dalších programů. Publikujeme, spolupracujeme na přípravě metodik, spolupracujeme s odborníky aj.
Jsme členy spolku Toulcův dvůr, z. s. již od roku 2000.
- od r. 2003 dlouhodobé zapojení v Národním programu uchování genových zdrojů ČR, který koordinuje VÚŽV, v.v.i., Uhříněves
- od r. 2003 členem Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina, z. s.
- od r. 2015 certifikovaný poskytovatel environmentálního vzdělávání a osvěty
- od r. 2003 dlouhodobá spolupráce s Českou zemědělskou univerzitou v Praze
- od r. 2014 certifikované Středisko praktické výuky pro přípravu koní v hiporehabilitaci, hipoterapii a ergoterapii ve fyzioterapii a Středisko doporučené hiporehabilitace v rané péči
- od r. 2000 člen České hiporehabilitační společnosti, z. s.
- od r. 2000 člen Asociace chovatelů huculského koně
- od r. 2022 člen Rady dětí a mládeže hl. města Prahy
- r. 2023 mezinárodní ocenění ARCA DELI AWARD 2023 za Hiporehabilitační program s huculskými koňmi
Kde nás najdete
Toulcův dvůr okouzlí svou jedinečností i kontrastem s okolním světem. Starobylý statek, který se rozkládá na území pražské Hostivaře, je neobvyklý nejen díky farmě a přírodnímu areálu, ale také památkově chráněnému souboru budov, jejichž historie sahá až do středověku. Areál o rozloze více jak 10 ha, který je přírodní zahradou, tvoří sad, pole, louky, pastviny, lužní les a mokřad.
Propojujeme svět lidí, zvířat a přírody do harmonického celku, tato věta je naším mottem. Životní pohoda zvířat – welfare je naším důležitým tématem i každodenní praxí.
uděleno nadací SAVE foundation za hiporehabilitační programy s huculskými koňmi
www.save-foundation.net