Obrovský úbytek hmyzu v posledních letech má dopad zejména pro hmyzožravé ptáky. Ti obtížně shánějí potravu a jejich počet dlouhodobě klesá. Podle ornitologů by proto lidé měli začít přikrmovat ptáky celoročně, nejen v období zimy.
S přikrmováním ptáků není možné skončit s příchodem jara, hmyzí potrava jim totiž začíná chybět po celý rok.
Když starší ptáci naleznou v okolí hnízda krmítko, zaletí tam, nažerou se slunečnice a nedostatkovým hmyzem krmí jen svá mláďata. Pokud tuto možnost nemají, nejsou schopni úspěšně odchovat svá mláďata a někteří ani nezahnízdí.
Dříve celá řada ptáků hnízdila dvakrát, ale dnes to není pravidlo. Je potom obrovský rozdíl, jestli například sýkora koňadra vyvede za rok deset mláďat nebo jen pět.
Pro přikrmování ptáků lze zvolit různé typy krmítek, je potřeba počítat s tím, že ptáci chtějí svou potravu jíst v klidu a v bezpečí.
Na co nezapomenout?
- Do krmítka nesmí pršet a sněžit.
- Důležité je, aby bylo možné krmítko jednou za čas vyčistit, případně vydezinfikovat. Jedna ze stěn by proto měla být sundavací.
- Krmítko by mělo být otevřené a prostorné, aby měli ptáci snadný přístup a necítili se stísněně.
Pro pocit bezpečí ptáků je důležité také správné umístění krmítka. Vhodné je přirozené prostředí v blízkosti stromů, v nichž se mohou ptáci schovat. Krmítko by mělo být v dostatečné vzdálenosti od země i od ostatních větví tak, aby ptáky nemohli ohrozit čtyřnozí predátoři.
V posledních letech narůstají počty ptáků postižených trichomonózou, která je nazývána také krmítková nákaza. Jde se o parazitární onemocnění, které postihuje hlavně zrnožravé ptáky. Způsobují ji prvoci bičenky drůbeží, které cizopasí v krku ptáků. Bičenky se přenášejí přímým kontaktem, k čemuž snadno dochází právě na krmítkách. Napadeným ptákům zduří sliznice, nemohou polykat, postupně slábnou a hynou hlady třeba uprostřed plného krmítka.
Pokud pozorujeme na krmítku a v okolí viditelně nemocné nebo dokonce uhynulé ptáky, je třeba okamžitě nechat krmítko řádně vyschnout nebo vymrznout. Sucho bičenky bezpečně zabíjí.
Znovu začít krmit můžeme nejdříve po 14 dnech. Je rozhodně lepší nutit ptáky hledat si přirozenou potravu na větším území než je vystavovat smrtelnému nebezpečí na plném krmítku.
Čím ptáky krmit?
Ideálním krmivem pro ptáky jsou semena slunečnice a prosa. Kdo má možnost, může slunečnice sám vypěstovat a ptákům zavěsit celé plodenství.
Kosi si rádi pochutnávají na plodech a tím, že se letos na většině míst neurodila ani jablka ani šípky, budou kosové rádi za nakrájená jablka, jeřabiny i další plody. Pro kosy se dobře hodí také ovesné vločky s kapkou oleje.
Nezapomínejte do krmítek sypat ptáčkům i na začátku jara, bude to pro ně mít velký význam.
