SRAZ

Nechte to na jaro a teď raději odpočívejte.

Většina zahrádkářů a firmy zajišťující zahradnické služby finišují s podzimními pracemi. Přihnojování stromů a trávníků, vertikutace, prořezávání – tohle všechno má svoje agrotechnické lhůty, které je potřeba dodržet. Zároveň s tím se také většinou stříhají odkvetlé květiny, odstraňuje spadané listí, odklízejí se z rohů zahrady hromádky kamení, větví a dalšího materiálu, aby byla zahrada na zimu „špígl nýgl“, jak vždycky říkala moje babička.

Co na tyhle velké úklidy říkají živočichové, kteří zahrádku obývají? Věřte, že nadšení nejsou. Většina přírodního materiálu je vhodná pro úspěšné zimování.

Hmyzožraví ježci zimu přečkávají ve stavu hibernace (v zimním spánku), kdy jejich tělesná teplota poklesne na pouhých 5°C a tělesné funkce se zpomalí. Až do jara musí vystačit ze svých tukových zásob. Na úspěšné přezimování musí mít ježek kromě tukových zásob také vhodný pelech. Báječným pelíškem je kupa listí a klestí v koutě zahrady, nejlépe v blízkosti hustých keřů. Ježci se rádi ubytují i ve volně přístupném kompostu. Tam jim můžeme dokonce umístit bedničku o rozměrech 40x40x30 cm, do které nezatéká. Opatříme ji větracím komínkem a část vyplníme suchým senem. Tady ježek může bezpečně přezimovat a na jaře už se zase živit housenkami a brouky ze zahrady a být nám díky svému jídelníčku pomocníkem na zahradě.

Podobné místo k přezimování ocení hadi, ještěrky i obojživelníci. Ti nám pak na jaře pomohou likvidací zeleninožravých živočichů, jako jsou šneci, slimáci, housenky nebo hlodavci.

Pro ptáky je pro úspěšné zimování limitující dostatek potravy. Sýkory a stehlíci si pochutnají na semenech, která v sobě ukrývají uschlá květenství (krásenky, měsíčky, afrikány, třapatky a další). Pokud je neostříháme, semenožraví ptáci budou mít prostřený stůl a zároveň rostliny lépe přezimují, protože budou více chráněny před mrazem. Samozřejmě budeme pamatovat i na krmítka a jejich doplňování. Kosům udělají radost šípky nebo pověšená jablka.

Drobným bezobratlým, jako jsou pavouci, škvoři nebo slunéčka bude stačit i listí jen tak nechané na zemi, případně zafoukané do škvír. Listí ponechané na záhonech i travnatých plochách zároveň omezuje vysychání půdy během zimy. Střevlíci ocení kus trouchnivějícího dřeva. A tihle živáčci si na jaře rádi pochutnávají na mšicích a dalších drobných škůdcích.

I běžná zahrada může být funkčním biotopem, pokud tomu člověk trochu pomůže.

Takže neuklízejte, nehrabejte a volný čas můžete věnovat obdivování zahrady v paprscích podzimního slunce.