SRAZ

U příležitosti letošních Ovčích dnů (19. a 20.10.2024) jsme stříhali naše stádečko ovcí. Pan střihač byl profík, stříhal dobře, rychle a bezpečně. Přesto jsme od přihlížejících občas zaslechli, že ovečky týráme.

Dnešní plemena ovcí lidé vyšlechtili pro produkci vlny, částečně masa a mléka. Ovce byly po psovi první domestikovaná zvířata a vlna byl od nepaměti důležitým produktem. 

Náš beran si svědomitou péči užívá.

V devadesátých letech se situace změnila a člověk začal využívat především umělá vlákna. Zájem o ovčí vlnu významně poklesl a výkupní ceny přestaly být pro chovatele zajímavé. Mnozí z nich to řešili tak, že ovce nestříhali. Jenže – vlna roste stále, na ovcích postupně utvoří neproniknutelné brnění, které má špatné izolační vlastnosti a zároveň přispívá k invazím cizopasníků, rozvoji plísní a dalším zdravotním problémům. Právě z těchto důvodů bylo stříhání ovcí zařazeno do Zákona na ochranu zvířat proti týrání a chovateli je uložena povinnost minimálně 1x za rok ovce ostříhat. 

Je tím pádem jasné, že stříhání ovcí týráním opravdu není. Je to stejná situace, jako bychom za týrání považovali naši návštěvu kadeřníka.

Při stříhání chovatel obvykle ovcím udělá také korektury paznehtů – tedy manikúru a pedikúru, zkontroluje stav zubů a celkovou kondici zvířat. Pod vlnou na ovcích totiž nepoznáte, jestli jsou v dobrém výživovém stavu nebo jsou třeba hubené. 

Časté dotazy také byly na termín střiže. Proč stříháme ovce před zimou? Dlouhá vlna nedrží svou strukturu, na hřbetě se rozevírá a v případě deště nebo sněžení se tak voda dostane přímo na kůži zvířete. Ovce se tak mohou snadno nachladit. Když ostříháme v říjnu, ovce do příchodu prvních mrazíků obrostou kvalitním rounem, po kterém voda steče a sníh na něm díky dobrým izolačním vlastnostem neroztaje.

Až uvidíte čerstvě ostříhanou ovci na pastvině, zjistíte, že se zimou netřese, drbe se o stromy a opravdu nic jí nechybí. Platí zásada:

Pravidelně stříhaná ovce = spokojená ovce.

Stříhání ovcí na Toulcově dvoře